

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 470 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Configuration | MUX-ADC |
Stock: 6144
Distributors
pcbx
Unit Price$5.78026
Ext.Price$5.78026
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.78026 | $5.78026 |
| 10 | $5.16413 | $51.64130 |
| 25 | $4.90901 | $122.72525 |
| 50 | $4.66649 | $233.32450 |
| 100 | $4.43591 | $443.59100 |
